سه شنبه 19 آبان 1394 04:33 ق.ظ نظرات ()
اگر به فهرست موضوعات ما نگاهی انداخته باشید یک آیتم همیشه خالی داشتیم به نام "سفرنامه". حقیقت اینکه خیلی وقت بود تصمیم داشتم تجربیاتم را از مشاهده ی شهرها و نقاط دیدنی کشور اینجا بنویسم که گرفتاریهای فکری اجازه نمی داد. به هرحال باید به خاطر داشته باشیم که قسمت عمده ای از اطلاعات تاریخی که امروز در دسترس ما هستند حاصل سفرنامه ها هستند و بد نیست که ما هم برای آیندگان نهالی بکاریم.
پس، به همین دلیل از دوستانی که به جایی/مکانی/شهری/روستایی رفته اند و دوست دارند که سفرنامه شان را منتشر کنند خواهش می کنم که مطالبشان را به آدرس ایمیل زیر بفرستند. فقط به خاطر داشته باشید که:
الف: احساس خود را درباره ی مردم شهری که رفته اید بنویسید. مثلا بنویسید:" به یزد رفتم و از مردم آنجا خوشم نیامد." ولی به کسی یا قومی توهین نکنید. مثلا ننویسید: "مردم فلان شهر خیلی بی شعورن"
ب: شکسته یا ادبی نوشتن سفرنامه به میل خود شماست ولی بهتر است که متن را شکسته ننویسید.
ج- تا جای ممکن مطالبتان را مستند کنید. مثلا اگر به تکیه ی امیرچخماق رفته اید عکسی از آن برایمان بفرستید.
د- در صورت امکان راه ها  و مسیرهای مناسب و نامناسب را به مکان مورد نظر خود توضیح دهید و فصلهای مناسب برای رفتن به آنجا را هم بنویسید.
ه- لطفا نام و نام خانوادگی خود را بنویسید ولی اگر خواستید که در اینجا نامتان برده نشود ذکر کنید تا ما نام شما را از پای نوشته حذف کنیم.
این هم آدرس نامه برقی حقیر: saboro2004@yahoo.com
اما اصل مطلب، بازدید این حقیر از موزه ی علوم و فناوری تهران است که در ادامه ی مطلب می توانید حاصل این بازدید را بخوانید.
سال/قرن ها قبل جهانگردانی که از تهران دیدن کرده بودند این شهر را با چنارهای عظیمش وصف می کردند و عده ای نیز تهران را چنارستان می نامیدند. امروزه شاید عده ای دیگر بخواهند این شهر را دودآباد یا ترافیک آباد بنامند. اما برای اهل تاریخ یک نام مناسب شهر تهران است: موزه آباد.
به نظر من هیچ شهری در ایران به اندازه ی تهران موزه ندارد. به نوعی می توان گفت که تهران از این حیث در میان شهرهای کشور بی نظیر است. از میان این موزه ها ،اما شاید، جالبترین آنها موزه علوم  و فناوری باشد.
 گمان می کنم که این موزه  در محل سابق کتابخانه ی ملی قرارداشته باشد. طبقه ی دوم این ساختمان به موزه ی علوم و فناوری اختصاص داده شده و دارای 5 سالن می باشد: سالن ساعتهای قدیمی و دیگر تکنولوژی های بومی، سالن فیزیک، سالن تجهیزات ستاره شناسی باستانی، تجهیزات جراحی باستانی و سالن از مورس تا موبایل.
تعداد زیادی از تجهیزات قدیمی که در ستاره شناسی و معماری توسط استادان ایرانی بکار می رفته اند از روی کتابهای باقیمانده از قرون گذشته بازسازی شده و در این موزه در معرض دید تماشاگران قرارگرفته اند. گل سرسبد این ابزارها یک ساعت آبی است که دارای 4 عدد طاووس است که با گذشت زمان می رقصند. این ساعت در حدود 800 سال پیش توسط بدیع الزمان جزری طراحی و ساخته شده که امروزه متخصصان از روی کتاب حیل آن را بازسازی کرده اند و به صورت دقیق و کامل کار می کند.

از دیگر تجهیزات این موزه می توان به ابزارهای ستاره شناسی مانند ذات الحلق، اسطرلاب، ربع اشاره کرد که بازسازی شده ی آنها را می توان در آنجا از نزدیک مطالعه کرد.

در سالن جراحی از روی یکی از کتابهای طب سنتی تعداد زیادی ابزارهای جراحی که جراحان ایرانی از آنها استفاده می کردند به نمایش درآمده اند. در سالن فیزیک تعدادی وسایل آزمایشگاهی وجود دارد ازجمله دستگاه اندازه گیری ضریب اصطکاک. کارکردن با تمامی وسایل این سالن با همراهی مسئول سالن توسط شخص بازدید کننده امکان پذیر است.
آخرین سالن این موزه سالنی است که تکنولوژیهای ارتباطی مانند مورس و تلفن و تله تایپ تا موبایل در آن موجودند. در حیاط موزه هم 1 ساعت آفتابی و دو پمپ مکانیکی آب قرار گرفته است. یکی از این پمپها پمپ معروف به پمپ زنجیره ای است که توسط بدیع الزمان جزری طراحی شده است و بدون نیاز به منبع قدرت خارجی می تواند آب را از یک رودخانه بالا بکشد. پمپ دیگر هم یک پمپ پیستونی ابتکاری است که توسط میل بادامک کار می کند و بازهم بدون نیاز به منبع قدرت خارجی می تواند آب را از یک رودخانه به بیرون پمپ کند.
مسیر رسیدن به این موزه بسیار ساده و سرراست است. آدرس موزه علوم و فناوری در خیابان سی تیر نرسیده به سرهنگ سخایی قرار دارد و برای رسیدن به آن می توانید در ایستگاه متروی امام خمینی (ره) یا حسن آباد پیاده شده و با پای پیاده تا خیابان سی تیر بروید و از آنجا خیابان سی تیر را به سمت شمال رفته تا به در موزه برسید.(اگر به سمت شمال بایستید موزه در سمت راست شما قرار می گیرد). از طرف دیگر ترمینال شهید فیاض بخش هم در ابتدای خیابان سی تیر است و دوستان می توانند با اتوبوس خود را به محل موزه برسانند.
برای اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا رجوع کنید:
http://www.irstm.ir