سه شنبه 20 بهمن 1394 09:29 ق.ظ نظرات ()
Pillsbury
هری نیلسون پیلزبری (1890-1905) از نوابغ ناشناخته ی شطرنج (در ایران) محسوب می شود. این آمریکایی جوان تا مدتها رقیبی همطراز امانوئل لاسکر (قهرمان وقت شطرنج جهان) بود اما هیچگاه فرصت این را نیافت که بر سر تاج قهرمانی جهان با لاسکر روبرو شود. بهترین نتیجه ی پیلزبری در تورنومنت هاستینگر (1885) به دست آمد که او بالاتر از کسانی چون لاسکر، تاراش، چگورین،شلختر و اشتاینیتز قرار گرفت. این تورنومنت را می توان قوی ترین رویداد شطرنج جهان در قرن نوزدهم به حساب آورد. پس از آن نیز پیلزبری گاه گاهی مسابقاتی را می برد اما به ندرت با تمام توان خود وارد رقابت ها می شد.
در عوض، پیلزبری تمام وقت خود را صرف رقابتهای عجیب و غریب می کرد. تخصص ویژه ی پیلزبری بازی با چشمان بسته بود. البته پیلزبری علاقه نداشت که وقت خود را تنها با بازی کردن با یک حریف تلف کند و به همین دلیل به بازی با چشمان بسته به صورت سیمولتانه(بازی همزمان یک قهرمان با چند نفر) عشق می ورزید. رکورد او بازی چشم بسته ی همزمان با 22 دو نفر تا مدتها بی رقیب بود.
یکی دیگر از علایق پیلزبری نشستن در 
عجیب بود. عجیب همان ربات شطرنج بازی است که قبلا درباره ی آن صحبت کردیم. پیلزبری به مدت 5 سال راننده ی عجیب به حساب می آمد.
این شطرنج باز نابغه در سن 35 سالگی و در اثر سفلیس درگذشت درحالیکه تا قهرمانی جهان یک گام بیشتر فاصله نداشت. شاید اگر اسپانسور مناسبی برایش پیداشده بود نام او نیز در کنار کسانی چون بابی فیشر و گاسپاروف قرار گرفته بود. در
اینجا می توانید یکی از بازیهای چشم بسته ی همزمان او را با شخصی ناشناس ببینید. این هم یکی دیگر از مینیاتورهای اوست.

پیلزبری در حال اجرای بازی همزمان(سیمولتانه)