سه شنبه 11 خرداد 1395 01:36 ق.ظ نظرات ()
از دوستان درخواست کرده بودیم که اگر کسی جایی رفت برایمان سفرنامه ای تهیه کند که شاید دوستان دیگر هم برایشان جالب باشد و بتوانند از سایت مورد نظر بازدید کنند. متاسفانه تا امروز فقط دکتر کیارش ندای ما را لبیک گفته اند. نگاهی کوتاه می اندازیم به بازدید ایشان از موزه ی ملی هوافضا.
موزه ی ملی هوافضا از موزه های زیرمجموعه ی بنیاد اسمیتسونیان می باشد که تقریبا تمام هواپیماهای مهم دنیا را دارا است. این موزه در سال 1946 راه اندازی شده و در شهر واشنگتن دی.سی (مرکز بلاد کفر) واقع شده است. این موزه ،بنا بر گفته ی ویکی، در حدود 6 میلیون و 7 هزار نفر در سال 2014 بازدید کننده داشته که اگر هر کدام نفری یک بستنی یخی در آنجا خورده باشند حساب کنید که بستنی فروش دم در موزه چه سودی برده است.
اما برسیم به عکسهایی که دکتر کیارش فرستاده اند. اولین عکس یک نقشه از جانمایی هواپیماها در درون موزه است. همانطور که ملاحظه خواهید کرد کل فضای موزه سرپوشیده است تا برف و بوران اسباب رنجش کسی را فراهم نکند و مردم با خیال راحت به گردش علمی خود برسند.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4555.JPG

عکس زیر هواپیمای جاسوسی معروف اس.آر-71 ملقب به بلک برد هست. همانطوری که می دانید این هواپیما ،که البته امروزه بازنشسته شده است، سرعتی برابر 3 برابر سرعت صوت داشت و عملا هیچ رهگیری به گرد آن نمی رسید. چندین پرواز شناسایی بر فراز ایران عزیز اسلامی هم داشته که فعلا از آن قضیه فاکتور می گیریم.


http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4553.JPG

هواپیمای بعدی بمب افکن جت متعلق به آلمان نازی در جنگ جهانی دوم می باشد که قرار بود برود و آمریکا را بمباران کند. این بمب افکن بالاخره به آمریکا رسید ولی از بمباران خبری نبود. یعنی دیگر جنگ جهانی تمام شده بود.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4606.JPG
عکس بعدی همان بمب افکن معروفی است که بر سر مردم پاپتی هیروشیما بمب هسته ای انداخت و حالا اوباما یکاره پاشده است رفته است آنجا تا از دل مردم هیروشیما دربیاورد. به فرموده ی ویکی پدیا برای قرار دادن این غول بیابانی در درون این موزه در حدود 300 هزارنفر-ساعت کار انجام گرفته است. برای اینکه دقیقا این رقم را بتوانید درک کنید توصیه می کنم که به موزه ی هوایی روبروی پارک ارم در اتوبان تهران-کرج مراجعه کنید و ببینید که چگونه هواپیماهای به اصطلاح موزه را همین طور فله ای روی هم ریخته اند. آن وقت است که می فهمید چرا آمریکا آمریکا شده است و ایران ایران. نکته: استالین خودش را کشت (یعنی توپولوف بیچاره را کشت) تا توانست از روی این هواپیما یک کپی بسازد.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4615.JPG
عکس بعدی اسب باری لوفت وافه در طی جنگ جهانی دوم یا همان یونکرس-52 است. این هواپیما برای هرمان گورینگ همه کاری می کرد. آب حوض می کشید، شناسنامه کوچک و بزرگ می کرد، نفت می خرید و خلاصه هر کاری از دستش ساخته بود. آلمانها قبل از آغاز جنگ با نصب دوربین بر روی همین هواپیماها(نمونه ی غیرنظامی اش که در دست شرکت لوفت هانزا بود) از تمام خاک اروپا عکس گرفته بودند.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4616.JPG
عکس بعدی یک جنگنده ی راکتی است(جای موتور جت موشک دارد) که قرار بود در جنگ جهانی دوم بمب افکنهای متفقین را از آسمان آلمان نازی دور کند که البته زهی خیال باطل. آن ماسماسکی که در جلوی دماغه می بینید ملخ هواپیما نیست.(گمان کنم سرعت سنج باشد)
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4647.JPG

عکس دکتر در کنار شاه-پسرش و البته یک فروند تامکت. تامکت هم که معرف حضور همه ی دوستان هست.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4655.JPG
عکس بعدی یک مدیوم شات از یک فروند فضاپیمای شاتل است. این فضاپیما اولین فضاپیمای چندبار مصرف دنیا بود که البته چندتایی از آنها سقوط کردند و به همین دلیل همه شان زمین گیر شدند. سایوز برادران روس را عشق است.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4705.JPG
عکس بعدی هواپیمای مسافربری کنکورد که سریعترین جت مسافربری جهان بود و سرعت آن به 2 برابر سرعت صوت می رسید. البته به دلیل مصرف سوخت زیاد و سر وصدا بازنشسته شد.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4716.JPG
اما جالب ترین گنج این مجموعه عکس زیر است. بله به چشمانتان اعتماد کنید. قسمتی از کاکپیت یک فروند بشقاب پرنده که در روز 5 ژوئن سال 1967 در بیابانهای آریزونا سقوط کرد. متاسفانه خلبان قبل از سقوط اجکت کرده بود و با تمام جستجویی که دولت آمریکا کرد هیچ اثری از او به دست نیامد.(احتمالا توسط کایوتها خورده شد) بر خلاف تبلیغات کذبی که ادعا می کنند اطلاعات مربوط به بشقابهای پرنده در دولت آمریکا تاپ سکرت هستند می بینید که لاشه ی این بشقاب پرنده ی نگون بخت را در موزه قرار داده اند تا از حجم شایعات کم بشود.
http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/184/551922//IMG_4636.JPG