شنبه 3 مهر 1395 03:04 ب.ظ نظرات ()

دوستی درخواست کرده که درباره ی این صفحه ی اینترنتی تحلیلی بنویسم. این نوشتار را می توان به دو صورت تحلیل کرد: تحلیل سطحی و تحلیل عمیق. ما ابتدا به تحلیل سطحی می پردازیم و در ادامه تحلیل عمیق را خواهیم آورد.

تحلیل سطحی

1-      پس از پایان جنگ جهانی دوم توسعه طلبی ارضی روسها سبب شد تا آلمان غربی برای دفاع از خود به سوی دشمنان قدیمی اش، یعنی آمریکا و فرانسه و انگلیس، روی بیاورد. از ابتدای دهه ی 50 ارتش این کشور بازسازی شد و نیروی هوایی این کشور هم به همچنین.

2-      شرایط خاص آلمان اجازه نمی داد که این کشور بخواهد صبر کند تا صنایع هواپیماسازی بومی اش راه اندازی بشود و بعد به آن سفارش جنگنده بدهد. لزوم دفاع در برابر تهاجم سرخ ها سبب شد تا آلمان برای نیازهای نیروی هوایی خود به سوی کشورهای دوست دست دراز کند. یعنی خلاصه اینکه "آلمانها اجازه نداشتند تا هواپیمای جنگی بسازند" چیزی جز یاوه سرایی نیست چون اگر هم می خواستند دست کم باید ده سالی وقت صرف می کردند تا یک هواپیمای جنگنده ی مناسب را طراحی کرده و بسازند.

3-      رشوه های شرکت لاکهید سبب شد تا نیروی هوایی آلمان برای رفع نیاز خود جنگنده ی اف-104 استار فایتر را به عنوان ستون فقرات خود انتخاب کند. این هواپیما ،بر خلاف انتظار، هواپیمایی مشکل دار بود و تعداد زیادی از آنها سقوط کرد و خدمه اش کشته شدند. حالا اینکه عده ای از سیاستمداران یک کشور به مردم و نیروهای نظامی خودشان خیانت کرده اند چه ربطی دارد به انتقام گرفتن آمریکا از خلبانان آلمان سوالی است که نویسندگان نابغه ی مشرق باید پاسخ آن را بدهند.

4-      بر خلاف ادعای مشرق زورگویی های آمریکا سبب نشده که آلمان و ژاپن طی چند سال گذشته در پی استقلال نظامی از آمریکاباشند بلکه این دو کشور اکنون بیش از 30 سال است که قوی ترین ارتشها را در منطقه ی جغرافیایی خود دارند. ارتش ژاپن را می توان چهارمین ارتش بزرگ دنیا به حساب آورد و آلمان اگر چیزی از فرانسه و بریتانیا بیشتر نداشته باشد کمتر از آنها هم نیست.

5-      بقیه ی تحلیلهای سایت نیست پرت و پلاهایی چون موارد ذکر شده است که پرداختن به هر یک صدها ساعت وقت می برد.


تحلیل عمیق

1-      در هر کشوری و با هر نظام سیاسی ،چه دموکراسی و چه دیکتاتوری و غیره، همواره جنگ قدرتی بین لایه های مختلف حاکم و نزدیک حاکمیت در جریان است.

2-      امروزه جنگ قدرت پنهان بین سپاه پاسداران و آقای هاشمی رفسنجانی از پرده برون افتاده و هر روز شاهد یک سخنرانی یا مصاحبه از طرفین بر علیه دیگری هستیم.

3-      آقای رفسنجانی اظهار کرده اند (نقل به مضمون) که کشورهای آلمان و ژاپن پس از جنگ دوم جهانی به این علت پیشرفت کرده اند که نیروی نظامی نداشته اند و انرژی خود را صرف بازسازی اقتصادی خود کردند. خوب معلوم است که ایشان غیرمستقیم سپاه را نشانه گرفته و سپاه هم مستقیم جواب ایشان را توسط تریبون های مختلفی که دارد ،از جمله همین سایت مشرق، می دهد.

4-      آقای هاشمی مرد زرنگی است که مانند تمام زرنگهای دنیا یک نقطه ضعف اساسی دارد و مانند همه ی زرنگهای دنیا از همین نقطه هم ضربه خورده و خواهد خورد و آن این است که مانند تمام زرنگهای دنیا خود را زرنگترین می داند در صورتی که مطالعه ی تاریخ به من نشان داده که دست بالای دست زیاد است.

5-      ایشان اگر اعتقاد دارند که با کم کردن نیروهای نظامی باید به بازسازی کشور پس از جنگ می پرداختیم اول باید این ایراد را به خودشان بگیرند چرا که بلافاصله پس از جنگ با عراق سکان هدایت کشور به دست ایشان افتاد و ایشان عملا تا 8 سال فعال مایشاء بودند. منابع مالی کشور در زمان آقای رفسنجانی صرف افزایش قدرت سیاسی ایشان شد و هاشمی با افزایش بودجه ی سپاه و دادن رانتهای[i] گوناگون به این ارگان ، وارگانهای انقلابی دیگر، سعی کردند که پشتیبانی این نهادها را کسب کنند.

6-      هرچند که در بازی سیاسی 88 هاشمی در برابر اصحاب فتنه سکوت کرد تا به خیال خود یکی به میخ و یکی به نعل بزند اما امروزه سپاه همان جمله ی معروف را سر لوحه ی شعارهای خود قرارداده که :کسی که با ما نیست لاجرم برماست. مطمئنا سپاه بازگشت دوباره ی هاشمی به عرصه ی تصمیم گیری سیاسی را برنخواهد تافت و چنین پزهایی از سوی هاشمی آب در هاون کوبیدن است.

7-      با رجوع به کارنامه ی 8 ساله ی هاشمی به عنوان رئیس جمهور ، والبته نظر دقیق به زندگی ایشان، متوجه می شویم که این شعارهای دهان پرکنی که چندی است سر داده اند چیزی جز شعارهای انتخاباتی ،برای خودشان یا مریدشان شیخ حسن روحانی، نیست. هاشمی که امروزه دم از آزادی و دموکراسی و تفکیک قوا و حقوق مردم و شادی جوانها و آزادی مطبوعات می زند باید به این سوال پاسخ دهد که در طی 8 سال حکومت خود کدام یک از آرمانهای ذکر شده را به عنوان اهداف دولت خود برگزیده بود و در راه آنها قدم نهاد.

8-      این ادعا که ژاپن و آلمان به خاطر نداشتن قوای نظامی پس از شکست در جنگ جهانی شرکت کردند سفسطه ای بیش نیست. پیشرفت این دو کشور به دلیل وجود زیرساختهایی چون نیروی انسانی خلاق و آموزش دیده، روشهای مدیریتی مدرن، انعطاف پذیری سازمانها و نهادها و شرکتها و سعی و کوشش بی دریغ به دست آمد. اگر قرار بر این بود که کشورها به خاطر نداشتن قوای نظامی پیشرفت کنند پس بسیاری از کشورهای صحرای آفریقا در قرن هفدهم و هجدهم باید پیشتازان انقلاب صنعتی می شدند و یا رومانی و مجارستان پس از جنگ جهانی به همان اندازه ی آلمان و ژاپن پیشرفت می کردند چرا که همان طور که آن دو زیر چتر اتمی آمریکا پناه گرفتند این دو هم در زیر چتر هسته ای روسها لمیده بودند.[i] -شاید دوستانی که سن بیشتری داشته باشند به یاد داشته باشند که پس از راه اندازی بورس و اجرای سیاستهای آزادسازی اقتصاد (یا همان خصوصی سازی) در زمان دولت اول آقای هاشمی خبری مانند بمب منفجر شد مبنی بر فروش سهام کارخانه ی خودروسازی بهمن به تعدادی از فرماندهان سپاه از جمله محسن رضایی، سردار افشار، سردار جزایری و... که در آن زمان بزرگترین معامله ی بورس محسوب می شد. این سروران علت خرید سهام بهمن را صرف کردن سود حاصل از سهام این شرکت برای بسیج عنوان کردند. خشت کجی که هاشمی در اقتصاد این کشور بنانهاد در زمان بقیه السلف ایشان با واگذاری های عجیب و غریبی چون واگذاری مخابرات و... به سپاه و دیگر ارگانهای نظامی یا بازگذاشتن دست آنها برای ایجاد بانک و .... دیواری تا به ثریا کج را برای مردم ایران برجای نهاد.