شنبه 21 خرداد 1390 11:24 ب.ظ نظرات ()


روز 17 آگوست 1988، یک فروند هواپیمای ترابری هرکولس از پایگاه باهاوالپور پاکستان پرواز می کند و بلافاصله سقوط می کند. مسافران این پرواز بدشگون عبارتند از رئیس جمهوروقت پاکستان ،محمد ضیاءالحق، سفیر آمریکا در پاکستان، یک ژنرال آمریکایی و 17 نفر از فرماندهان عالی رتبه ارتش پاکستان. اگرچه بسیاری از مردم پاکستان این حادثه را عمدی می دانستند اما نه دولت پاکستان و نه دولت آمریکا آنچنان که باید به تحقیق در اطراف این حادثه نپرداختند. بعضی از محققان اصرار دارند که بمبهایی به صورت میوه انبه در درون جعبه های میوه قرارداده شده بود و در قسمت بارهواپیما جای گرفته بود. شاهدان عینی اظهار داشتند که انفجار هواپیما را در آسمان دیده اند. این ادعاها توسط دولت وقت رد شد و قضیه همین جا درز گرفته شد.ضیاءالحق

اما دونفر از افرادی که طبق برنامه قرار بود سوار این هواپیما شوند از پرواز جا ماندند. یکی از آنها ژنرال پرویز مشرف نام دارد که در سال 2001 طی یک کودتای بدون خونریزی به قدرت رسید و تا سال 2008 بر اریکه قدرت باقی ماند. آیا سقوط این هرکولس فقط و فقط اتفاقی بود؟

پرویز مشرف

بعدها در مورد این واقعه و علت اصلی این انفجار نظرات گوناگون و گاه ضد و نقیضی ابراز شد.  تا کنون عوامل موساد، خانواده بوتو، عوامل اطلاعاتی هندوستان، کا.گ.ب ، سازمان اطلاعات پاکستان و سیا از سوی کسانی که این قضیه را دنبال کرده اند به عنوان عامل اصلی بمب گذاری در هواپیمای ضیاالحق معرفی شده اند. اما شاید حقیقت ماجرا هیچ گاه آشکار نشود.

یک هواپیمای ترابری هرکولس C-130 پاکستان

رضاکیانی موحد

در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.

منابع استفاده شده:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_C-130_Hercules_crashes#.C2.A0Pakistan

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/asia/article4543628.ece?token=null&offset=24&page=3شوخی های تاریخ قسمت پنجم

شوخی های تاریخ قسمت سوم

حمله به کشورهای اسکاندیناوی،نروژ/ عملیات فورتیتود شمالی / ارتشی که نبود