جمعه 26 مرداد 1397 10:48 ق.ظ نظرات ()

ترجمه رضا کیانی موحد

Whippet.jpg

ویپت در موزه نظامی بروکسل

ویپت مارک آ تانک ساخت انگلیس متعلق به جنگ جهانی اول بود که به منظور کامل کردن تانکهای کند مارک 5 با استفاده از جابجایی و سرعتشان بکارمی رفتند تا بتوانند خطوط دشمن را بشکافند.

تشریح

این خودروی زرهی برای حملات سریع ساخته شد. بنابراین زنجیر آن با دید مدرنتری نسبت به تانکهای سری 1 تا 5 طراحی شد. آنها مستقیما از لیتل ویلی – اولین نمونه تانک- مشتق شده بودند و فاقد فنر برای سیستم تعلیق بودند. جایگاه خدمه برجکی ثابت به شکل مربع در انتهای بدنه بود. تانک دارای دو موتور در جلوی بدنه بود و هر کدام یک زنجیر را حرکت می دادند. برای حرکت به سمت جلو هر دو موتور درگیر می شدند و برای چرخیدن یکی متوقف شده ودیگری کار می کرد. پس در تئوری راهی ساده برای هدایت تانک یافته بودند ولی درعمل ثابت شد که این راه غیر ممکن است چون هر زنجیر با سرعتی غیر قابل پیش بینی می چرخید. پس ازاینکه اولین بساط اولین آزمایش گسترده شد قابل فهم بود که راننده ها بسیار محتاطانه رشد می کنند و در هر گردش تانک را متوقف می کنند و متوقف کردن هر زنجیر دیگری را بیرون می انداخت. موتورها نیز مستعد ایستادن بودند وقتی که خورشیدی بسیارسریع می چرخید. مخزن سوخت در جلوی بدنه واقع شده بود. سلاحها عبارت بودند از 4 مسلسل هاچکیس 303. که هر کدام یک جهت را پوشش می داد. با وجود تنها 3 خدمه ، مسلسل چی باید که دائم اینور و آنور می پرید و دست آخر توسط فرمانده یاری می شد. بعضی وقتها یک مسلسل چی دیگر را سوارمی کردند و اغلب برای ایجاد فضای بیشتر یک مسلسل را جا میگذاشتند. با توجه به اینکه همه آنها قابل جابجایی بودند، می توانستند تمام اطراف را با تنها یک مسلسل پوشش دهند.

File:Whippet2.jpg

قسمت پشتی یک ویپت در موزه نظامی بروکسل که در 17 آگوست سال 1918 آسیب دید


تاریخچه تولید

اولین تولید ویپت در سال 1917 بود. در 3 اکتبر سال 1916 ویلیام تریتون –که نزدیک بود که به خاطر توسعه مارک 1 به مقام سر برسد- به اداره تامین تانک فراخوانده شد تا یک تانک سریع تر و ارزان تر برای شکافتن فاصله هایی که تانکهای بزرگتر و سنگین ایجاد می کردند، طراحی کند. در 10 نوامبر موافقت باآن صادر شد و در 25 همان ماه توسط دفتر جنگ مورد تصویب قرار گرفت. در آن زمان نام پروژه را دنبال کننده تریوتون نام نهادند. به صورت سنتی ویپت نشانی بود که سر ویلیام بر خود نهاده بود. ساختمان واقعی در 21 دسامبر آغاز شد. اولین نمونه به همراه برجک گردان یک زره پوش آستین در 3 فوریه سال 1917 آماده شد و شریک در روز معروف آزمایشهای تانک در الدبری در 3 مارس. در روزهای بعد، در ملاقاتی به همراه فرانسه برای همکاری در تولید تانک متفقین ، فیلدمارشال هیگ فرمانده نیروهای انگلیس 200نمونه سفارش داد که اولین آنها باید در 31 جولای تحویل داده می شد. او واقعا صلاحیت دادن این سفارش را نداشت اما به صورت معمول تصمیمات او تایید می شد. اولین نمونه ها در اکتبر از کارخانه خارج شدند و 2 تا از آنها درتاریخ 14 دسامبر به اولین واحدی که آنها را بکارگرفت یعنی گردان اف تحویل گردید.

انواع

سرگرد فیلیپ جانسون، رئیس غیر رسمی مرکز گروه تعمیرات تانک درفرانسه، به محض رسیدن آنها به فرانسه، شروع به مجهز کردن یکی از آنها با فنرهای شمشی کرد. بعدها، در سال 1918، او این تانک را به فنرهای مارپیچ، شفت انتقال نیروی تانک مارک 5 و یک موتور رولزرویس ایگل وی شکل با قدرت 360 اسب بخار مجهز کرد. با این موتور به سرعت 30 مایل در ساعت رسید. این پروژه جانسن را شایسته ترین فرد برای توسعه تانکهای سریع مارک دی –که قرار بود جایگزین مارک آ شود-کرد.

برای مدتی وانمود شده بود که پس از جنگ بعضی از ویپتها به تانک پشتیبانی تغییر خواهند یافت ولی موضوع این نبود. تانک متوسط مارک بی –طراحی متفاوتی از ویلسن- نیز نام ویپت گرفته بود. برای مدتی هر گونه تانک سبکی را –حتی اف 17 فرانسوی را- ویپت می خوانند. ویپت به صورت یک نام عمومی درآمده بود.

بر اساس یک ویپت غنیمت گرفته شده آلمانها تانک سبکی را طراحی کردند، به هرحال در ان تغییرات گسترده تری بود و نتیجه تانکی کوچکتر، با زرهی نازک تر بود.

File:The German Spring Offensive, March-july 1918 Q9821.jpg

ویپت از گردان سوم تانک در 28 مارس سال 1918

تاریخچه نبرد

ویپتها دیر به صحنه جنگ اول جهانی وارد شدند. آنها زمانی به جنگ رسیدند که تمام ارتش انگلیس با تلفاتی که در فلاندر داده بود زمین گیر شده بود و کاملا غیر فعال بود. در مارس سال 1918ویپنها در اولین عملیاتشان شرکت کردند. انها ثابت کردند که برای پشتیبانی گریز لشکرهای پیاده نظام درحال عقب نشینی از برابر هجوم آلمانها در تهاجم بهاری بسیار قابل استفاده هستند. پس از آن، ویپتها به گردانهای معمولی تانک به عنوان اعضای اضفافه با عجله واگذار شدند. در رویدادی نزدیک کاشی،  یک گروه از ویپتهای گردان هفتم دو گردان کامل پیاده نظام آلمانی را نابودکردند و بیش از 400 نفر را کشتند. در همان روز- 24 آوریل-  یک ویپت توسط یک آ7وی آلمانی در دومین نبردتانک در جهان نابود شد. این تنها دفعه ای بود که ویپت با تانک دشمن درگیر می شد. تلفات انگلیسها بسیار زیاد بود به همین دلیل نقشه کشیدند تا 5 گردان تانک سبک با 36 ویپت در هرکدام مجهز کنند که این ایده رها شد. درانتها تنها 3 تیپ تانک دارای ویپت بودند که هر کدام دارای 48 تانک در دو گردان بودند. پهلو به پهلوی تانکهای مارک 4 و 5، ویپتها در 8 آگوست سال 1918، قسمتی از هجوم آمین را برعهده گرفتند که توسط فرمانده ارشد آلمانی ژنرال لادن دورف شرح داده شده است:" روز سیاه برای ارتش آلمان." ویپتها به عقبه آلمانها نفوذ کردند چرا که در آن قسمت خطوط مقدم به توپخانه مجهز نبودند، یک انفجار ویران کننده از چیزی که آلمانها توان جبران آن را نداشتند.

پس از جنگ، ویپتها را به ایرلند فرستادند تا بهعنوان قسمتی از نیروهای انگلیسی درآنجا خدمت کننند. 17 عدد نیز با هیئت نظامی به روسیه فرستاده شد تا در برابر ارتش سرخ بجنگند. 12 عدد از انها به دست ارتش سرخ افتاد که از آنها تا دهه 30 استفاده می کردند یکی ره به توپ 37 میلیمتری فرانسوی مسلح کرده بودند. تعداد کمی نیز به ژاپن فروخته شد.

یکی نیز برای سرکوب ناآرامی های کارگری به آفریقای جنوبی فرستاده شد و هنوز در کالج زرهی پرتوریا محفوظ مانده است.

منبع

https://en.wikipedia.org/wiki/Medium_Mark_A_Whippet

طول

6.10متر

عرض

2.62متر

ارتفاع

2.75متر

وزن

14تن

سیستم تعلیق

فنرمارپیچ

سرعت

13.4کیلومتر/ساعت

سلاح

4 قبضه مسلسل 0.303 هاچکیس

زره

14میلیمتر

پیشرانه

2 دستگاه موتور 4 سیلندر بنزینی هر یک به توان 45 اسب بخار

نسبت توان به وزن

6.4 اسب بخار/تن

خدمه

3نفر