چهارشنبه 2 اسفند 1391 08:29 ب.ظ نظرات ()

نمایی از شهر هرات

مطلبی که در زیر مشاهده می فرمایید کاملا توسط منابع غربی ارائه شده است و موضع رسمی مقامات ایران نمی باشد.


در سال 2001 میلادی، در طی جنگ افغانستان، عملیات مشترکی توسط نیروهای ویژه ایران،آمریکا و نیروهای افغان اتحاد شمال برای آزاد سازی شهر هرات از دست طالبان صورت گرفت.

در این عملیات نیروهای آمریکایی شامل رنجرهای ارتش آمریکا و نیروهای دلتا فورس تحت فرماندهی ژنرال تامی فرانک، نیروهای ایرانی شامل  مامورین و کماندوهای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت فرماندهی ژنرال یحیی رحیم صفوی،نیروهای اتحاد شمال شامل بیش از 5 هزار جنگجو تحت فرماندهی اسماعیل خان و همین طور یک فرمانده سابق در تهاجم شوروی به افغانستان در دهه ی 80 و فرماندار سابق هرات(قبل از به قدرت گرفتن طالبان) ونیروهای ویژه بریتانیا که به دلایل امنیت ملی هویت و فرماندهی آنها مخفی باقی ماند شرکت داشتند.ژنرال یحیی رحیم صفویژنرال تامی فرانک


طرح حمله توسط ژنرال رحیم صفوی و فرانک سازماندهی شد. نقشه حمله به این صورت بود که ابتدا نیروهای ویژه ایرانی به صورت مخفی وارد شهر هرات شوند و اقدام به ایجاد یک قیام مردمی علیه طالبان کنند و این اتفاق ناگهانی همزمان باشد با ورود جنگجوهای اسماعیل خان به درون شهر، در همین زمان  یک تیم از نیروهای ویژه آمریکا و مامورین سیا  نیز وظیفه تحت نظر داشتن عملیات را در تهران و در کنار مامورین اطلاعاتی ایران بر عهده داشتند


جنگ افغانستان و عملیات مورد نظر در 7 اکتبر 2001 آغاز شد. تا به انتهای ماه نیروی هوایی ایالات متحده اهدافی را در اطراف هرات مورد هدف قرار داد، اهدافی شامل تانکها، تجهیزات  ارتباطاتی و مجموعه تونلهای زیرزمینی و همین طور فرودگاه هرات نیز بمباران شد.

بر طبق نقشه از پیش تعیین شده، کماندوهای ایرانی به صورت مخفیانه و با احتیاط وارد شهر شده و شروع به تحریک مردم و ایجاد قیام مردمی علیه حاکمیت طالبان در 12 نوامبر نمودند.سپس نیروهای اتحاد شمال و دسته ای از شیعه های هزاره و تیمی از نیروهای ویژه ارتش آمریکا وارد شهر شدند و در ادامه مردم هرات نیز با گرفتن چوب و چماق و چاقو و اسلحه هایی که پنهان کرده بودند به قیام و نبرد ملحق شدند.

نیروهای طالبان با فرار به سمت کوههای رو به مرز ایران، تعدادی تانک رها شده و اسیر به جا گذاشتند که این اسیران شامل داوطلبان عرب و چچنی نیز می شدند. با فرار نیروهای طالبان شهر هرات سقوط کرده و به دست نیروهای اسماعیل خان افتاد. در گزارش تلویزیون ایران ،مردم هرات با شلیک تفنگ اقدام به جشن گرفتن کردند و ماشینها اقدام به بوق زدن در خیابانها کردند.
اسماعیل خان پایه های قدرت خود را تحت عنوان امیر غرب افغانستان محکم کرد و ماهیانه توسط ایران به اسماعیل خان پولهایی اهدا می شد که با آن وفاداری نیروهای اسماعیل خان تضمین می شد.

اسماعیل خان اقدام به عفو عمومی جنگجویان سابق طالبان کرد ولی به آنها هشداری در صورت به دست گرفتن دوباره سلاح داد.

اسماعیل خان تا سال 2004 فرماندار هرات باقی ماند تا اینکه توسط حامد کرزای،رئیس جمهور افغانستان عزل شد. عزل او اعتراضات خشونت آمیزی را در پی داشت.


این عملیات مشترک نیروهای آمریکایی و ایرانی برای اولین بار پس از انقلاب سال 57 صورت می گرفت که در آن آمریکاییها با کمک از نفوذ نیروهای ایرانی در افغانستان از زمان حمله ی شوروی به افغانستان و همین طور دشمنی ایران با طالبان، طالبان را از قدرت به پایین کشیدند. با آزاد شدن هرات پایگاه محکمی برای پیشروی به سمت ایالات مرکزی افغانستان به وجود آمد و نکته ی جالب این که حدود 1 سال بعد و در سال 2002 ایران توسط رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، جرج بوش ،جزو محور شرارت خوانده شد که این امر باعث عمیق تر شدن بی اعتمادی ایران که از زمان انقلاب 57 وجود داشت نسبت به دولتمردان آمریکا شد تا یادآور خیانت و دشمنی آنها در سرنگون کردن دولت مردمی مصدق و حمایت همه جانبه آنها از دیکتاتور سابق ایران باشد.


ترجمه و تحقیق : محمدحسین پاز


منابع مورد استفاده:

http://en.wikipedia.org/wiki/2001_uprising_in_Herat

http://www.spongobongo.com/her9940.htmدر صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.نام رمز؛ کولاک- 333 / عملیات ویژه نیروهای شوروی و مرگ رئیس جمهور وقت افغانستان


نام رمز؛ کولاک-333(قسمت دوم) /

عملیات ویژه نیروهای شوروی و مرگ رئیس جمهور وقت افغانستاننیروی دلتا از پلی می تا طبس14 ساعت در کوه تانگ/ عملیات نجات فاجعه آمیز آمریکایی ها


خطرناک ترین مرد اروپا ( عملیات نجات موسولینی )