پنجشنبه 21 شهریور 1392 04:10 ق.ظ نظرات ()


صبح روز یازدهم مارس سال 1978 یازده تن از فدائیان فلسطینی به فرماندهی یک چریک زن به نام دلال مغربی توسط قایقهایشان در شمال تل آویو به خشکی پای گذاشتند. آنها به مسلسل دستی کلاشنیکوف، آر.پی.جی-7، خمپاره اندازهای کماندویی و مواد منفجره مجهز بودند. فدائیان در مسیر خود به یک زن عکاس آمریکایی به نام گیال رابین برخورد کردند و از او درباره ی موقعیتی که قرار داشتند پرس و جو کردند. پس از اینکه رابین به آنها گفت که آنها در کجای اسرائیل هستند فدائیان او را کشتند. فدائیان اندکی جلوتر رفتند و به یک شاهراه رسیدند و با تیراندازی به سمت خودروها یک دستگاه تاکسی را پس از کشتن سرنشینان آن دزدیدند. آنها در شاهراه به سمت تل آویو حرکت کردند و یک اتوبوس را دزدیدند.


Israel outline center ta.png

محل انجام عملیات فدائیان فلطینی

فدائیان در طی مسافرت کوتاه خود خودروهایی که در شاهراه حرکت می کردند به مسلسل بستند و جسد یکی از مسافران اتوبوس را از آن به بیرون انداختند. کمی بعد فدائیان یک اتوبوس دیگر را دزدیدند و مسافران اتوبوس اول را مجبور کردند تا سوار اتوبوس دوم شوند. اتوبوس دزدیده شده در نهایت در یک پست بازرسی پلیس در نزدیک هرزیلا متوقف شد و درگیری بین فدائیان و پلیس اسرائیل آغازشد. یکی از فدائیان مسافرانی که قصد داشتند از پنجره های اتوبوس فرار کنند به رگبار بست. بعدها مجله ی تایمز نوشت که در حقیقت بیشتر گروگانها توسط تیراندازی پلیسهای اسرائیلی ،که با دیدن فدائیان مضطرب شده بودند، کشته شدند. اندکی بعد یک انفجار تمام اتوبوس را به همراه سرنشینانش به آتش کشید. در اثر این حمله در مجموع 38 اسرائیلی (ازجمله 13 بچه) کشته و 71 نفر دیگر مجروح شدند.


File:1978-bus-attack02.jpg

اتوبوسی که مورد حمله ی دلال مغربی و همرزمانش قرار گرفت امروزه به عنوان یک بنای یادبود نگه داری می شود

سازمان فتح مسئولیت قتل عامی که توسط دلال مغربی و گروهش به راه افتاد را برگردن گرفت و آن را حرکتی بر علیه دشمن صهیونیستی اعلام کرد. دلال مغربی به عنوان اسوه ی زنان فلسطینی معرفی شد و نام او را بر مدارس و اردوگاه های فلسطینیان گذاشتند.

3 روز بعد از این کشتار اسرائیل عملیات لیتانی را بر علیه فدائیان فلسطینی که در جنوب لبنان مستقر بودند شروع کرد. اسرائیل قصد داشت تا فدائیان را تا شمال رودخانه ی لیتانی عقب براند تا تهدید شلیک کاتیوشا و دیگر سلاح های سنگین فدائیان را برعلیه شهرکهای شمال اسرائیل از بین ببرد و امنیت شمال اسرائیل از از نفوذهای گاه به گاه فدائیان فلسطینی تأمی کند. در طی عملیات لیتانی در حدود 1100 نفر از ساکنان جنوب لبنان کشته شدند. آگوست ریچار نورتن ،استاد دانشگاه بوستن، بیشتر کشته شدگان را غیرنظامیان فلسطینی و لبنانی می داند.

File:Coastal Road massacre statue.jpg

بنای یادبود قتل عام یازده مارس 78 در کنار بزرگراه

پی نوشت: داشتم دنبال عکس برای این پست می گشتم که به اینجا و اینجا رسیدم. در این دو منبع!!! ادعا شده که اتوبوسی که توسط فدائیان فلسطینی دزدیده شد حامل سربازان فلسطینی بوده و فدائیان هر ماشین نظامی که در این اتوبان دیده اند به گلوله بسته اند چون این جاده نظامی بوده و تنها خودروهای نظامی در آن آمد و شد می کرده اند. نام و سن تلفات سربازان اسرائیلی را در زیر ذکر می کنم تا ببینید که رژیم اشغالگر قدس حتی بچه های دوساله و پیرمردهای 70 ساله را هم به خدمت سربازی می برد. خداوند انشالله همه ی ما را به راه راست هدایت کند و اگر هم نمی کند دست کم اندکی (فقط اندکی) صداقت به ما اعطا نماید. آمین


رویتال آهروانویچ (14 ساله)

نااومی الیچای (18)

ارز الفرد(5)

اسحاق آلفرد(44)

گیلات آنکاوا(2)

اسحاق آنکاوا(10)

هاویو آنکاوا(38)

ماتیلدا آسکنزای-دانی(68)

یهودا باسترمان(32)

رینا باشکنتیچ (34)

داو باشکنتیچ(36)

لیات گال اون(6)

شمعون گولتمان(43)

آمون دروری(43)

نعما هدانی(5)

ایلان هوهمان(3)

روی هوهمان(6)

ربکا هوهمان(28)

مرخای زیت(9)

یوسف خلوانی(66)

مالکا لیبویچ- ویس(58)

زیونا لوزیا-کوهن(32)

ابراهیم لوازی(37)

اوتاری منصورف(37)

یواک مشکل(6)

توویا روزنر(53)

گایل رابین(40)

میر سگال(73)

کتی سوسنسکی(49)

یوسف سوسنسکی(56)

زوی اشت(46)

عمری تل اورن(14)